جزئیات خبر


سرپرست شرکت صنایع چوب آستان قدس رضوی:

درب و پنجره های شبستان حضرت فاطمه زهرا(س) پیش از اربعین حسینی نصب خواهد شد.

درب و پنجره های شبستان حضرت فاطمه زهرا(س) پیش از اربعین حسینی نصب خواهد شد.
1394/8/24

سرپرست شرکت صنایع چوب آستان قدس رضوی پیش بینی کرد درب و پنجره های شبستان حضرت فاطمه زهرا(س) پیش از اربعین حسینی امسال نصب شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی، «محمد جواد طبسی» در حاشیه مراسم رونمایی از درب و پنجره های شبستان حضرت فاطمه زهرا(س) اظهار کرد: این درب و پنجره ها که در بازه ای 3 ماهه توسط شرکت صنایع چوب آستان قدس رضوی ساخته شده، هم اکنون در حال بارگیری است تا در پایان هفته جاری در نجف اشرف تخلیه شود و از همان لحظه عملیات نصب به مدت 2 هفته انجام خواهد شد.

وی نخستین پروژه طرح توسعه حرم مطهر علوی را ساخت شبستان حضرت زهرا(س) واقع در ضلع غربی حرم یعنی سمت بحر نجف عنوان کرد و گفت: این پروژه با عرصه 6 هکتار و 220 هزار متر مربع زیربنا از سال 1390 توسط ستاد بازسازی عتبات عالیات آغاز شده و مهم ترین قسمت صحن به لحاظ موقعیت جغرافیایی، ورودی آن از رواق علی ابن ابیطالب یعنی بالای سر حضرت است.

طبسی اضافه کرد: با توجه به موقعیت استراتژیک بخش مذکور، استفاده از تکنیک های هنری، اهمیت ویژه ای دارد که بر این اساس، سفارشات درب ها و پنجره های شبستان حضرت فاطمه زهرا(س) به شرکت صنایع چوب آستان قدس رضوی به واسطه داشتن متخصصان خبره، واگذار شد.

وی با بیان این که طرح درب های شبستان حضرت فاطمه زهرا(س) به 300 سال قبل بر می گردد، افزود: این اشکال بر اساس طرح درب های قدیمی اطراف مضجع شریف حضرت علی(ع) است.

طبسی درباره تعداد درب و پنجره های این پروژه بیان کرد: پروژه مذکور شامل 12 دستگاه درب و چهارچوب، 10 دستگاه پنجره به ارتفاع 6 تا 10 متر و همچنین یک دستگاه پنجره فولاد در حدفاصل درها، یعنی روبروی ضریح مطهر است.

وی ادامه داد: جنس درب های شبستان حضرت فاطمه(س) از نوع چنار خراسان و منقوش به گره چینی و معرق کاری است که از جمله ویژگی های آن می توان به مقاومت بالای آن در برابر تغییرات جوی اشاره کرد.

طبسی اضافه کرد: پنجره فولاد نیز از جنس استیل نچسب می باشد که در قسمت فوقانی این پنجره، کتیبه ای چوبی از نوع معرق و قسمت انتهایی آن، به صورت مشبک و به اصطلاح آلات چینی ساخته شده است.

وی با اشاره به هنر های به کار رفته در پنجره ها خاطرنشان کرد: پنجره های نفیس این پروژه نیز منقوش به مشبک سنتی یا آلات چینی است.

وی درباره فاز دوم این پروژه تصریح کرد: فاز بعدی شامل حدود 555 دستگاه در از جنس چوب ساج برمه است که در دستور کار ستاد عتبات عالیات به منظور واگذاری به شرکت صنایع چوب آستان قدس رضوی قرار دارد.

356-94

نظر شما